Σημαντική επιτυχία σημείωσε ο Υπολοχαγός (ΠΖ) Δημοσθένης Μαρίφογλου στον αγώνα 6 ημερών που συμμετείχε στην Ανατολική Ακτή των ΗΠΑ στην Augusta του New Jersey από τις 08 έως τις 14 Μαΐου 2023.
Ο Υπολοχαγός (ΠΖ) Δημοσθένης Μαρίφογλου {εν ενεργεία βατραχάνθρωπος και αλεξιπτωτιστής απόφοιτος του Σχολείου Δυτών Μάχης των Η.Π.Α ( combat Diver) και πιστοποιημένος εκπαιδευτής στη ελεύθερη πτώση και σε άλματα με τη μέθοδο Τάντεμ από τις Η.Π.Α ( AFFI,Tandem Master Instructor)}, ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια που συνάντησε κατά τη διάρκεια του αγώνα κατέκτησε τη 1η θέση μεταξύ 33 αθλητών από 5 χώρες και 15 Πολιτείες των ΗΠΑ.
Κάλυψε απόσταση 686 χλμ./426 μίλια (personal best), υψώνοντας στο τερματισμό την Ελληνική σημαία και τα λάβαρα του ΓΕΕΘΑ και της ΔΕΠ (Διοίκηση Ειδικού Πολέμου) που του επέδωσε ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος κατά την συνάντησή τους στο γραφείο του.
![](https://asaed.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-26_21-09-14-854-1024x681.jpg)
![](https://asaed.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-26_21-09-16-534.jpg)
![](https://asaed.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-26_21-09-15-990-1024x576.jpg)
![](https://asaed.gr/wp-content/uploads/2023/05/εικόνα_Viber_2023-05-26_21-09-15-486-768x1024.jpg)